INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Faustyn Ciecierski  

 
 
1760 - 1832
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ciecierski Faustyn (1760–1832), dominikanin, spiskowiec, sybirak. Ur. w Warmii, syn Jana, po ukończeniu pierwszych nauk w domu wstąpił w r. 1777 do zakonu ks. dominikanów. W Szkole Głównej Litewskiej otrzymał doktorat filozofii i teologii. Wykładał filozofię, historię kościelną i teologię w szkołach dominikańskich: w Wierzbołowie, Zabiałach, Różanymstoku. Ze szczególnym zamiłowaniem zajmował się historią ojczystą i napisał zwięzłą historię Litwy. Od r. 1790 do 1797 przebywał z niewielkimi przerwami w Wilnie, prowadząc w charakterze »prokuratora causarum« prowincji litewskiej sprawy klasztorów dominikańskich. W r. 1794 uczestniczył w przygotowaniach do insurekcji. Wybrany w r. 1797 przeorem konwentu wil., wziął udział czynny w organizowaniu tzw. asosjacji wileńskiej, będącej odłamem centralizacji lwowskiej, która zamierzała siecią organizacji spiskowej ogarnąć wszystkie trzy zabory. Wykrycie tego spisku przez władze rosyjskie spowodowało uwięzienie C-go 20 IX st. st. 1797. Badany przez gubern., Fryzla i Repnina, okazał duży hart ducha. Wysłany został następnie do Petersburga, gdzie w senacie miała się toczyć sprawa. Wyrokiem senatu 2 XII 1797 skazany był na katorgę, piętnowanie i wydarcie nozdrzy. Car Paweł złagodził wyrok, skazując C-go na katorgę do Nerczyńska. Zdjęcia sakry po wyroku dopełnił 4 XII metropolita Siestrzeńcewicz. Wywieziony na Syberię, C. pracował w kopalniach Daurii nad granicą chińską. Po 4 latach pobytu w strasznych warunkach na Syberii, ułaskawiony przez Aleksandra, powrócił do kraju i został przywrócony do wszelkich praw. Osiadł w Zabiałach, gdzie zajął się pracą pedagogiczną. Był kolejno przeorem w Zabiałach (1809), a później w Różanymstoku (1816). W r. 1818 na kapitule w Poporciach obrano go prowincjałem. Godność tę sprawował do r. 1824. Później osiadł w Poporciach i był wizytatorem klasztorów dominikańskich. Tamże w r. 1832 zakończył życie.

C. był autorem pamiętnika o pobycie na Syberii, wydanego w r. 1865 przez A. Bielowskiego we Lwowie, oraz dziennika wizytatora, ogłoszonego bezimiennie w t. XIV »Archeograf. Sbornika« (Wil. 1904). Najciekawszą część swych pamiętników, dotyczącą udziału w spisku, ukrył czy zagubił. Był również kontynuatorem kroniki domowej ks. dominikanów prowincji litewskiej (rkp. B. Uniw. Wil.). Pozostawił w rękopisie kilka prac, tyczących się filozofii oraz dziejów Litwy.

 

Iwaszkiewicz, Z ostatnich tyg. życia Aleksandra I, »Przegl. Współcz.« 1933; Miller A., Pierwsza porozbiorowa konspiracja litewska, Kr. 1936; Mościcki H., Dzieje porozb. Litwy i Rusi, Wil. 1914; Wołyniak, Dominikanie prow. lit., Kr. 1917; De Pule, Stanisław August w Grodnie, 1871; Turkowski, Materiały do dziejów oświaty i kultury, Wil. 1937.

Janusz Iwaszkiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Feliks Ciecierski

1774 - 1826-11-02 dominikanin
 
 
 
    Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.